Mieszkanie wykończone we własnym guście to spełnienie marzeń, ale też spory zestaw mniejszych i większych prac. Projekt, materiały, ekipa wykonawcza…

Wszystko to kosztuje i nic nie zdziałamy bez odpowiedniego wkładu finansowego. Prace wiążą się też nierzadko z niespodziankami – okazuje się, że ściany potrzebują dodatkowego przygotowania lub materiały są o wiele droższe niż przypuszczaliśmy. Nie należy jednak przerażać się na samym początku, bo właściwe zaplanowanie prac i budżetu pomoże uniknąć przykrych niespodzianek. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Najsprytniejszym rozwiązaniem jest zlecenie prac firmie, która zajmie się całością wykończenia domu lub mieszkania. Istnieje wiele ekip profesjonalizujących się w wykańczaniu pod klucz, ale mądrym wyborem będzie wybór oferty skupiającej w sobie komplet prac i z jasnym systemem rozliczenia.

Trójmiejska firma Perfect Construction, zdając sobie sprawę z realiów wykończenia i aranżacji wnętrz, wychodzi naprzeciw swoim klientom. Rozwiązanie jest proste: specjaliści z PC są na tyle obeznani w tym, co robią, że w momencie podpisania umowy możemy mieć pewność, że cena całego przedsięwzięcia nie ulegnie najmniejszej zmianie.

DOBRE PLANOWANIE TO PODSTAWA

Cena urządzenia pod klucz całego mieszkania zależy od tego, jak duże zmiany chcemy wprowadzić. W kosztorysie powinny znaleźć się takie elementy, jak projekt i konsultacje z projektantem, lista zakupowa z dokładnie zaplanowaną ilością produktów, transport materiałów oraz pakiet prac budowlanych.

Załóżmy, że jesteśmy szczęśliwymi właścicielami mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Co sprawi, że będziemy jeszcze bardziej szczęśliwi? Oczywiście jego wykończenie i aranżacja na miarę marzeń. Decydując się na wybór Perfect Construction, całkowity koszt urządzenia pod klucz takiego mieszkania wyniesie nas 79 000 złotych i ani złotówki więcej. Co więcej ta  cena zawiera w sobie aż do 6 metrów bieżących zabudowy. Oczywiście, każdy klient ma prawo do indywidualnego rozszerzania podstawowych opcji zawartych w pakiecie – w takim przypadku cena ustalana jest indywidualnie, według jasnych i przejrzystych zasad. Skupmy się na przyjętym budżecie 79 000 zł, w którym zawarte będą wszystkie elementy – i to w wysokim standardzie. Zacznijmy więc od podstaw:

PROJEKT

Podstawą każdego dobrze wykonanej aranżacji pod klucz jest projekt. Według opinii Perfect Construction obowiązkiem jest zapewnienie doradztwa dedykowanego projektanta. Razem ze swoim zespołem przygotuje on dokładną inwentaryzację mieszkania wraz z pomiarami, wizualizacje projektowanych pomieszczeń w standardzie 3D i finalny projekt wykonawczy zawierający komplet rysunków technicznych oraz rysunków zabudowy. Zatwierdzenie projektu poprzedzone jest kilkoma spotkaniami i rozmowami, które mają na celu pomóc projektantowi jak najlepiej zrozumieć nasze potrzeby. Mamy realny wpływ na cały obraz, nawet jeśli nie do końca jesteśmy pewni, jak ma wyglądać mieszkanie po wykończeniu. Specjaliści właśnie od tego są, w każdej sytuacji doradzą i podsuną najbardziej optymalne rozwiązania. Dobry projektant to koszt w granicach od 70 do 120 złotych za metr kwadratowy powierzchni, co po podsumowaniu stanowi około 3-5% kompletnej ceny przedsięwzięcia.

Zajmując się wykończeniem „na własną rękę”, za właściwie wykonany projekt 50-metrowego mieszkania musimy liczyć się z wydatkiem rzędu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Szukanie możliwości obniżenia kosztów na tym etapie nie jest dobrym rozwiązaniem – projekty robione „na szybko”, po znajomości lub jako przysługa przez niedoświadczonego architekta zwyczajnie nie działają. Każdy szczegół ma swoją rolę, od rozmieszczenia produktów do umiejscowienia oświetlenia, a wszystko to pozostanie z nami na długi czas.

ZAKUPY

Dzięki dokładnie przygotowanemu projektowi koordynator, który czuwa nad naszą inwestycją, jest w stanie zakupić wszystkie potrzebne materiały już na samym początku prac. Koszt produktów wykorzystywanych przy wykończeniu pod klucz oraz aranżacji to, obok robocizny, największa część budżetu. Sięga ona około 55% całości kosztów. Produkty są jednak elementem, który odgrywa istotna rolę i przy ich zakupie warto zaufać poradom specjalistów.

Decydując się na aranżację z Perfect Construction do wyboru mamy od kilkuset do kilku tysięcy produktów. Najlepsi producenci i gwarancja trwałości używanych materiałów idą w parze z usługami PC. Przykładowo, w tak ważnych kwestiach jak farby fachowcy radzą użycie materiałów dobrej jakości oraz – to bardzo ważne – zmywalnych, takich jak stosowane przez trójmiejską firmę farby marki Brillux.

CZAS TO PIENIĄDZ

Pełen pakiet prac budowlanych stanowi znaczącą część kosztorysu wykończenia mieszkania. Kwota, jaką za samą robociznę inkasuje fachowiec stanowi niemałą część całego budżetu, bo około 40%. Doskonale jednak wiemy, za co płacimy, bo w czasie kiedy ekipa budowlana wchodzi do mieszkania, z każdym dniem da się zauważyć pełniejszy obraz zaprojektowanego „M”.

Pozostając przy analizie oferty proponowanej przez Perfect Construction, podana cena zawiera w sobie zestaw prac wraz z materiałami. Profesjonalnie wykończone zostają: ściany i sufity (od szpachlowania i cekolowania, do malowania z farbami i podkładami), podłogi wraz z listwami, pełen montaż drzwi, a także łazienka (z montażem syfonów, WC, zabudowami stolarskimi, kabiną prysznicową lub wanną, wszystkimi bateriami wraz z osprzętem, lustra, oświetlenie oraz osprzętu hydraulicznego i elektrycznego, a także z wybranymi płytkami ceramicznymi).

Pomieszczenia pełne instalacji i np. rozwiązań chroniących przed nadmierną wilgocią, takie jak łazienka, to miejsca, których wykończenie pochłania sporo czasu oraz funduszy. Przy łazience o powierzchni 5 metrów kwadratowych bezpiecznie założonym funduszem będzie kwota w granicach 16 000 złotych: na ten budżet składa się około 7 500 złotych za materiały oraz pozostała część, czyli około 110% wartości ceny łazienki, jako koszt robocizny przy jej wykończeniu.

WIESZ, ZA CO PŁACISZ

Jest wiele ekip wykończeniowych, dlatego warto znać podstawowe ceny prac budowlanych – przyjrzyjmy się zakresom cenowym obowiązującym w Perfect Construction (podane ceny dotyczą 1 jednostki lub 1 metra bieżącego):

– koszt punkty elektrycznego z materiałami to 170 zł, a jego przesunięcie 100-140 zł,

– przeniesienie punktu hydraulicznego na ścianie lub posadzce to koszt 120 zł, wykonanie dodatkowego podejścia – 220 zł,

– jeśli nie boimy się czegoś zburzyć, żeby powstało coś jeszcze lepszego i zdecydujemy się na usunięcie lub postawienie nowych ścian, musimy przeznaczyć na to odpowiednio 1500 za wyburzanie wraz z utylizacją i 115-260 złotych za postawienie nowej ściany, w zależności od zastosowanego materiału,

– ułożenie podłogi panelowej wraz z podkładem kosztuje ok. 40 złotych – koszt wykończenie podłogi wraz z materiałem waha się w przedziale od 100 do 1200 zł/㎡, a montaż płytek na prostej powierzchni ścian to cena od 180 złotych; cenna uwaga: powinniśmy wybierać płytki rektyfikowane (to znaczy takie, które mają rozmiar jak ten założony przed producenta, z dokładnością do 0,2 mm oraz zaostrzone kąty) i gresowe, zamiast ceramicznych – koszt dobrej jakości płytek to około 110 zł/㎡,

– inne prace, których ceny warto znać to np. oświetlenie z wyłącznikiem – 260 zł, czy też montaż drzwi z ościeżnicą – 290 zł; warto zwrócić uwagę, że wybierając drzwi należy kierować się jakością i ich trwałością, stąd wybierajmy markowe produkty sprawdzonych firm, jak Porta czy DRE, gdzie za komplet zapłacimy około 1000 złotych; drzwi to nie tylko to, co na stronie producenta, ale także ościeżnica, klamki i inne akcesoria.

DODATKI

Znając podstawowe ceny wykończenia funkcjonalnego i wymarzonego mieszkania, możemy zastanowić się nad dodatkowymi rozwiązaniami, które dodadzą charakteru każdemu pomieszczeniu. Polegając na opiniach dotyczących Perfect Construction i decydując się na ich usługi, także te elementy mogą być wykonane bądź zamówione, a ich koszta – podobnie jak prac z podstawowego zakresu – przejrzyście zaplanowane.

Zacznijmy od najbardziej praktycznych – zabudowy na wymiar. Koszt wykonania na zmówienie szafy na ubrania lub rozbudowanej zabudowy do kuchni zależy głównie od ich rozmiaru. Przykładowo, na 1,5-metrową łazienkową szafkę z laminatu trzeba przeznaczyć od 1500 do 1800 złotych. Zabudowa nad geberit, także w laminacie, to koszt około 1200 złotych, a wysoką szafkę na pralkę z półkami na całej wysokości wycenia się na 2000 złotych. Na zamówienie i wykonanie 1 metra bieżącego zabudowy kuchennej trzeba przeznaczyć od 3500 złotych (wykonana w laminacie) do 4700 złotych (zabudowa w lakierze). Z kolei jeśli zastanawiamy się nad wykonaniem indywidualnej szafy do sypialni lub przedpokoju, powinniśmy wyznaczyć na to dodatkowy budżet w granicach 3200 złotych za metr bieżący – cena te zawierać będzie kilka półek, drążek oraz system Blum z lustrem. W kuchni możemy zdecydować się także na szklaną płytę, która poza funkcją dekoracyjną chroni ścianę pomiędzy zabudową przed ubrudzeniami – koszt takiej płyty to około 470 złotych za metr kwadratowy.

Jeśli lubimy indywidualność i chcemy podkreślić własny gust, warto zdecydować się na ciekawe elementy wykończenia ścian, jak na przykład fototapety Pixers, których cena waha się już od 49 złotych (plus koszt montażu 45 zł/metr). Znanym i niezmiennie popularnym pomysłem są tradycyjne tapety – cena za rolkę, która wystarczy na pokrycie 5 ㎡ ściany, waha się pomiędzy 60 a 120 złotych (plus 45 zł/㎡ za montaż).

Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest cegła dekoracyjna (80 złotych za 1㎡ materiału plus ok. 250 złotych za jego położenie) czy tynk dekoracyjny (koszt materiału wraz z montażem mieści się w granicach 100 zł/㎡). Perfect Construction chętnie poleca swoim inwestorom także beton prasowany (w cenie ok. 160 zł/㎡ wraz z montażem).

Nasza rodzina nie jest fanem firanek? Nie ma problemu, okna wcale nie muszą być nudne! Rolety tradycyjne i rzymskie, zasłony, żaluzje drewniane, plisy, panele, rolety typu dzień-noc – wszystko to Perfect Construction może dla nas wykonać. Ceny okiennych elementów dekoracyjnych zaczynają się od 2000 złotych.

Kiedy za oknem ciemno, pierwszoplanową rolę przejmuje oświetlenie. Najpopularniejsze w tym momencie jest oczywiście oświetlenie LED: jego koszt to około 50 zł/㎡ z montażem. Do ceny należy jeszcze doliczyć kwotę ok. 110 złotych za transformator. Cena nowego punkty świetlnego wraz z włącznikiem to wydatek rzędu 270 złotych. Przy instalacji tego typu oświetlenia świetnie sprawdza się rozwiązanie w postaci sufitu podwieszanego, którego cena wynosi 185 zł/㎡.

Co jeszcze może nam zaoferować firma zajmująca się kompletem prac wykończeniowych? Ogrzewanie podłogowe (wykorzystanie mat grzewczych to wydatek rzędu 165 zł/㎡) czy też fachowe wykończenie balkonu z płytkami mrozoodpornymi (materiały wraz z montażem to koszt ok. 220 zł/㎡). Lista usług oferowanych przez Perfect Construction, zarówno w podstawowych pakietach, jak i rozszerzonych, spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

WSZYSTKO, CZEGO POTRZEBA I JESZCZE WIĘCEJ

Należy pamiętać, że planując wykończenie mieszkania warto podzielić prace na trzy obszary: biały montaż (czyli wszystko to, co obejmują pakiety w podstawowym zakresie, koszt wykończenia pod klucz to około 700 zł/㎡), zabudowy (tutaj koszta oscylują w granicach 500 zł/㎡) oraz wszystkiego rodzaju dodatki, takie jak oświetlenie, elementy dekoracyjne, meble wolnostojące – budżet, jaki należy przeznaczyć na ten ostatni element zależy od naszej pomysłowości i indywidualnych potrzeb.

Specjaliści z Perfect Construction, z setkami projektów i realizacji na koncie, radzą, aby jak najlepiej zaplanować budżet wykończenia pod klucz już na samym jego początku. Część produktów możemy zakupić tańszych (takich jak aranżacje okienne, dodatki, płytki ceramiczne ścienne, parawan, umywalka, lustra czy klamki), a przy innych nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną, bo może nam to w przyszłości nie wyjść na dobre – mowa tu o drzwiach i płytkach podłogowych oraz elementach często używanych, jak wanna, deska, prysznic oraz bateria zlewowa.

W opinii Perfect Construction cena za przygotowaną ofertę powinna być niezmienna, a także obejmować – poza materiałami oraz pracami wykończeniowymi – także obsługę w trakcie oraz nadzór przed i po trwaniu prac. Wyjątkową cechą jest dwuletnia gwarancja na wykonane usługi. Co więcej, cena obejmuje także sprzątanie po całości prac – aż chce się zabierać do planowania nowego mieszkania!